Святкування 130 річниці від дня народженя Леся Курбаса

25 лютого виповнилося 130 років від дня народження відомого українського режисера, теоретика і реформатора театру, публіциста, педагога, засновника, організатора, творчого та ідейного лідера театру “Березiль” – Леся Курбаса. Народився митець у місті Самбір (тепер Львівської області) у сім’ї акторів. Дитинство та юність провів у дідуся на Тернопільщині – в селі Старий Скалат Підволочисього району. Саме тут є обласний меморіальний музей-садиба імені Леся Курбаса.

25 лютого до 30-річчя з дня відкриття музею-садиби відбулося ювілейне свято «Музей-садиба Леся Курбаса – джерело пам’яті землякові», а також в будинку культури с. Старий Скалат відбулася урочиста академія «Людина, яка була театром» присвячена 130-річчю від дня народження митця. Тернопільський академічний драматичний театр здійснив постановку вистави «Як наші діди парубкували».

10 фактів про Леся Курбаса, які варто знати:

1. У восьмому класі гімназії написав першу літературну спробу – етюд “В гарячці” і 11 березня 1906 року звернувся з листом до Івана Франка з проханням надрукувати твір у щомісячнику “Літературно-науковий вістник. Етюд “В гарячці” на чотирьох сторінках з’явився в українському часописі “Літературно-науковий вістник” за квітень 1906 року під псевдонімом Зенон Мислевич.

2. Заснував: перший український стаціонарний професійний театр у Тернополі (1915), незалежну акторську студію при “Молодому театрі” (1918 році), перший театр Української Радянської республіки імені Шевченка (1919), Державну українську музичну драму (1919), Кийдрамте – Київський драматичний театр (1919), мистецьке об’єднання “Березіль” (1922), а в 1934-му – театр політичних в’язнів на Соловках.

3. Знав вісім мов, але ніколи не вивчав російської. Здійснив переклади: із німецької – книги “Мистецтво вмирає” Віктора Обюртена, п'єс “Молодість” Макса Гальбе, “Войцек” Георга Бюхнера, “Горе брехунові” Франца Грільпарцера; з польської – “Йоля” Єжи Жулавського; із французької – “Останній лист” Віктор’єна Сарду, з норвезької – вірша “Березіль” Б’єрнстьєрне Б’єрнсона.

4. Перший у радянському театрі отримав театральну медаль Парижа у 1925 році.

5. На Одеській кіностудії зняв кілька стрічок: у 1922 році – “Шведський сірник”, 1924-му – “Вендета” і “Пригоди Макдональда”, 1925 – “Арсенальці”.

6. Ввів до обов’язкового акторського вишколу акробатику й спорт.

7. Жив із кулею в серці. Вона застрягла, коли Курбас стрілявся, щоб покінчити життя через нерозділене кохання до актриси Катерини Рубчакової. У Львові хірург врятував митця, але кулю дістати  не зміг.

8. Популяризувати Курбаса було ризиковано: за це відлучали від театру, архівів, газетних сховищ, аспірантури, не допускали до захисту дисертації. Але стримати потік було важко

9. Дружина Леся Курбаса Валентина Чистякова тільки у 1961 році отримала листа зі свідоцтвом про смерть чоловіка, де йшлося, що Олександр Курбас помер 15 листопада 1942 року у віці 55 років від крововиливу в мозок.

10. Місце розстрілу Леся Курбаса стало відомим лише у липні 1997 року. Було виявлено й опубліковано “Справу № 3168” за обвинуваченням О.С.Курбаса, знайдено “розстрільні” соловецькі списки, оприлюднено десятки інших документів і свідчень.