Відкриття меморіальної дошки у м.Скалат, 30 жовтня 2016року, в честь жіночого підпільного монастиру сестер - монахинь Студійського Установу УГКЦ під духовним проводом української релігійної діячки,монахині,матері-ігумені Олени Вітер

Коротко з біографії духовної провідниці монастиру.

Олена Вітер (1904-1988) була настоятелькою греко-католицького монастиря ордену студитів та членом Організації Українських Націоналістів. Заарештована НКВД в 1941 році й засуджена до смертної кари, вона одна з небагатьох, хто пережив масові ростріли в’язнів у тюрмі на Лонцького у Львові.

В роки німецької окупації у львівському сиротинці, що знаходився під її опікою, ігуменя переховувала від нацистів єврейських дітей. Серед них були Лілі Польман, Натан Левін та ін. Ігуменя і монахині не лише доглядали за дітьми, годували їх та одягали, а також навчали християнським молитвам і звичаям.

12 жовтня 1945 року сестра Йосифа арештована радянськими “органами”. У 1955 році вийшла на волю, але їй заборонили селитися у Львові. 11 лютого 1976-го Яд Вашем присвоїв Олені Вітер (першій серед українців) звання “Праведник народів світу”.

Решту свого життя вона прожила у містечку Скалат на Тернопіллі. Тут вона знову, як і в часи своє молодості, організовує підпільний жіночий монастир.

Сестра Йосифа, померла 15 листопада 1988 року, не доживши менше року до виходу греко-католицької церкви з підпілля.

Олена Вітер заслуговує на нашу шану і пам'ять як людина, котра доклала чимало зусиль в релігійній діяльності, і, найважливіше, як людина, котра чинила добро навіть у найстрашніший час.

В містечку Скалат на честь мати-ігумені названа вулиця її іменем.

На відкритті меморіальної дошки були присутні - всечесні отці, монахині, керівники відділів, міський голова,гості та жителі нашої громади.